Pompy Ciepła Gorzów Wlkp – Czy jest to system faktycznie tak oszczędny

Z uwagi że ogólnie dostępne wiadomości na temat pomp ciepła to zazwyczaj powtarzające się wyklepane formułki, postaramy się w sposób rzeczowy nakreślić Państwu najważniejsze wiadomości. Jak pompa ciepła może ogrzać dom przy minusowych temperaturach, czy też jaki jest koszt pracy pompy ciepła.

Pytanie, czy jest to system faktycznie tak oszczędny?

Zanim zaczniemy punktować i wyliczać system pompy ciepła, to przede wszystkim musimy przyswoić podstawowe informację tj. minusy czy raczej plusy w odniesieniu do tradycyjnych źródeł ciepła. A więc węgiel, drewno, biomasa, olej opałowy, ekogroszek, możemy wrzucić to do jednego mianownika, co roczne magazynowanie, koszty transportu, energetyczność zakupionego towaru, problemy z utrzymaniem stałej temperatury, problemy z planowaniem jakichkolwiek dłuższych wyjazdów no i chyba najważniejsze nasz cenny czas który musimy poświęcić na załatwienie powyższych wymienionych rzeczy, dlaczego o tym wspominamy bo często ten fakt jest pomijany a bierzemy pod uwagę chłodną kalkulację ile kosztuje to a ile kosztuje tamto. Natomiast ogrzewanie gazem wygląda już ciekawie lecz owe paliwo drożeje, a może inaczej tańsze nie będzie.

Więc może pompa ciepła, ale to przecież prąd, no właśnie prąd energia przyszłości. Tak więc szybka kalkulacja, chcemy się usamodzielnić inwestujemy w system fotowoltaiczny, produkujemy prąd na własne potrzeby, światło, prąd w gniazdkach, pompa ciepła. Więc wracamy do pytania „ czy jest to system faktycznie tak oszczędny? ”. Na to pytanie możemy zdecydowanie odpowiedzieć że tak, na dowód przedstawiamy Państwu jedną z naszych inwestycji. Opisana tutaj inwestycja jako wzór dla porównania kosztów oraz technologii budowlanej została wybrana nie przypadkowo. Miejsce inwestycji Gorzów Wlkp. dom jednorodzinny dwu kondygnacyjny ok. 120 m2, rok budowy 1986, technologia pustak własnej roboty, ocieplony styropian 10 cm, okna plastiki wymienione w latach 2002 – 2004, temperatura w domu na poziomie 21 stC. Dla potrzeb inwestycji jako dolne źródło ciepła dobrano pompę ciepła niskotemperaturową grzejąco-chłodzącą typu powietrze – woda Japońskiej firmy Daikin o mocy chłodniczej 6 KW, musimy tu zaznaczyć że pobór prądu takiej pompy to zaledwie 2 kW, dla zobrazowanie to tak jak by jeden czajnik bezprzewodowy ogrzał nasz dom. ( dlaczego tak mała wydajność, a to dlatego że dobierano pompę dla konkretnych średnich temperatur panujących na naszych terenach, poinformowano klienta że pompa ciepła będzie miała 100% sprawności do ok -5 stC, gdzie przy niższych temperaturach może tracić na swej sprawności, w rzeczywistości przy temperaturach rzędu – 8 do -12 stC utrzymujących się około półtora tygodnia, klient nie zauważył żadnej różnicy ), na powyższy dobór takiej pompy zasługuje fakt że pompa ciepła o niewiele większej mocy to koszt niekiedy kilku tysięcy. Jako górne źródło ciepła zaprojektowano dla każdego z pomieszczeń urządzenia typu klimakonwektor.

Pompy Ciepła Gorzów Wlkp - Czy jest to system faktycznie tak oszczędny

Z uwagi na niedawny remont łazienek wykorzystano starą instalację grzewczą na tradycyjnych grzejnikach łazienkowych instalacja ta została uzbrojona w zabezpieczenia na potrzeby zapotrzebowania domu na chłód w celu uniknięcia podania zimnego czynnika. Ciepła woda użytkowa poprzez elektryczny podgrzewacz wody taka decyzja inwestora. Do rzeczy, cały system pompy ciepła został opomiarowany, średni koszt dzienny całego okresu grzewczego to ok. 11 zł. Liczymy: okres grzewczy przyjmujemy 7 miesięcy, koszty ogrzewania ok. 2310 zł.