Fotowoltaika w Naszym wykonaniu

Pracujemy na sprawdzonych systemach urządzeń, towarzyszących im komponentów oraz certyfikowanych konstrukcjach dla wszystkich rozwiązań inżynieryjnych. Z uwagi na Nasz szeroki zakres działań w dziedzinie OZE możemy zaproponować oraz wykonać dla Państwa kompleksową Inwestycję na bazie fotowoltaiki, magazynów energii, ogrzewania, zapotrzebowania na chłód oraz wykonać wymianę powietrza z odzyskiem ciepła.


Nasza oferta


  • bezpłatny audyt
  • instalacja dla domu, biznesu, miasta czy rolnika
  • magazyny energii
  • ładowarki samochodowe
  • przygotowanie dokumentacji powykonawczej
  • serwisy systemów


Polityka Firmy Klimatech

Inwestycje w Naszym wykonaniu znajdują się do 100 km od miejscowości Gorzów Wlkp. Pracujemy regionalnie od 2008 roku, w naturalny sposób wiemy jak w życiu ważne jest bezpieczeństwo dlatego działając regionalnie dajemy Inwestorom większą pewność Na prawidłową opiekę pracując na tak stosunkowo małej przestrzeni.Pomoc w uzyskaniu dofinansowania

Nasza propozycja wychodzi naprzeciw Inwestorom którzy nie mają czasu, chęci lub po prostu nie chcą tracić energii na przechodzenie przez cały proces rekrutacji wniosków o dofinansowanie.

Dbając o kontakt z klientem rozliczenia finansowe między stronami są z góry zaplanowane a realne rozliczenie następuje po zaksięgowaniu kwoty na Państwa koncie bankowym.Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

tel. kom. +48 883 760 200
e-mail: biuro@klimatech-gorzow.plPo więcej informacji zapraszamy Państwa do zakładki wiedza →

Jak działa fotowoltaika ?

Zainstalowane panele fotowoltaiczne łączymy w całość odpowiednimi przewodami solarnymi, następnie wpinamy instalację do falownika. Falownik (inwerter) zamienia wytworzony z promieniowania słonecznego prąd stały na prąd zmienny. Prąd wychodzący z falownika jest już pełnowartościowym dobrem, teraz podłączamy go do domowej sieci poprzez dodatkowy tak zwany zielony licznik który pozwoli nam na rozliczenie się z danym operatorem sieci.

Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku ?

Inwestycje w fotowoltaikę możemy odliczyć od podatku jest to tzw. ulga termomodernizacyjna, ulga ta przysługuje posiadaczom domów jednorodzinnych, którzy ocieplili budynek, wymienili piec, wymienili okna, zamontowali fotowoltaikę, a także pompę ciepła. Na przykładzie roku 2024 od podstawy opodatkowania możemy odjąć sumę kosztów w wysokości 53 tys. zł tak jak w roku 2023. Natomiast w przypadku małżonków którzy są wzajemnie właścicielami nieruchomości ulga podwaja się nawet do 106 tys. zł.

Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki ?

Rodzajów dofinansowań na instalacje fotowoltaiczne jest kilka poniżej krótki opis:


Czyste powietrze to ogólnopolski program dopłat, który pozwala na wymianę źródeł ciepła oraz przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Od 3 stycznia 2023 r. w programie można otrzymać z NFOŚiGW dotacje w wysokości:

66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania

99 000 zł dla poziomu podwyższonego

135 000 zł dla najwyższego poziomu

Oferta jest skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, domach jednorodzinnych czy też lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Jak wspomnieliśmy, program umożliwia także finansowanie do 50% kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej, dotacja wynosi maksymalnie 6 tys. zł. Dopuszczalna moc instalacji objęta dotacją to 2-10 kWp. By skorzystać z wsparcia na fotowoltaikę konieczna jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, na nowe, ( wymiana takiego źródła również objęta jest dotacją ). Dotacji nie dostaną więc osoby, które nie wymieniają pieca.


Mój prąd trochę historii; program ten powstał w celu zwiększenia udziału fotowoltaiki w krajowej produkcji energii elektrycznej. Ze względu na bardzo atrakcyjne warunki, akcja mocno napędziła rozwój odnawialnych źródeł w Polsce. 15 kwietnia 2022 roku ruszyła czwarta edycja programu. Zasady zostały nieco zmodyfikowane. W związku z nowelizacją ustawy o OZE, wsparcie zostało rozszerzone o takie produkty jak magazyny energii, magazyny ciepła, systemy do zarządzania energią w gospodarstwie domowym. Piąta edycja dodatkowo została wzbogacona o dotację na pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Decydując się na fotowoltaikę z magazynem energii i HEMS można było zyskać 26 tys. złotych, a inwestując dodatkowo w pompę ciepła, maksymalna kwota dofinansowania wynosiła aż 45,4 tys. złotych. Nabór wniosków w ramach 5. edycji Mój Prąd rozpoczął się 22.04.2023 r. i miał potrwać do 22 grudnia 2023, jednak z powodu wyczerpania się budżetu, program zakończył się tydzień wcześniej tj. 14 grudnia.


Mój prąd 6.0 równocześnie z informacją o zakończeniu 5. edycji, na oficjalnej stronie programu pojawiła się informacja o tym, że planowane jest uruchomienie kolejnego (szóstego) naboru wniosków o dofinansowanie. Na chwilę obecną nie wiadomo jak będzie wyglądać kolejna odsłona, najprawdopodobniej zakres pozostanie zbliżony do tego z piątek edycji, z ewentualnymi zmianami w wysokościach dotacji. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową dotacji w poprzednich edycjach, kwoty Mój Prąd 6.0 mogą nas pozytywnie zaskoczyć.


Dofinansowanie dla rolnika w roku 2024 rolnicy dalszym ciągu będą mogli skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę w ramach ulgi inwestycyjnej. Właścicielom gospodarstw rolnych, którzy zakupili instalacje z własnych środków, przysługuje ulga w wysokości 25% kosztów inwestycji, która jest odliczana od podatku rolnego. Można ją odliczyć w ciągu 15 lat. Niewykorzystana kwota ulgi przechodzi na następców podatnika. Jak wygląda to w praktyce?

Jeśli rolnik, któremu przysługuje ulga zakupił instalację za 100 tys. zł ma on możliwość odliczenia od podatku rolnego 25 000 zł. Może odliczać ulgę aż przez 15 lat. Dzięki temu, roczna kwota podatku rolnego obniża się o 1666 zł. W przypadku dużych gospodarstw z wyższym podatkiem, całkowita kwota może być odliczona znacznie szybciej.


Energia dla wsi nabór do programu uszył 25 stycznia 2023 r. w jego ramach można uzyskać dotację bezzwrotną od 45 proc. do 65 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalna wysokość dotacji sięga 20 mln zł. Dodatkowo rolnicy mogą liczyć na preferencyjną pożyczkę finansującą do 100 proc. kosztów kwalifikowanych (kwota do 25 mln zł na okres spłaty do 15 lat).

Dotacje obejmują: instalacje fotowoltaiczne, wodne, wiatrowe, biogazowe, magazyny energii. Program skierowany jest do osób prowadzących działalność rolniczą. Mogą z niego skorzystać indywidualni rolnicy, spółdzielnie energetyczne lub ich członkowie oraz powstające spółdzielnie energetyczne.


Agroenergia program powstał z myślą zmniejszenia zanieczyszczeń powodowanych przez działalność rolniczą i zwiększenie udziału OZE w produkcji energii. Dofinansowanie obejmuje instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, elektrownie wiatrowe oraz instalacje hybrydowe. Cała akcja trwa do 30.06.2027 r., lecz podpisywanie umów kończy się 31.12.2025 r. Program zakłada dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników indywidualnych, którzy są właścicielami lub dzierżawią nieruchomość od 1 do 300 ha, przynajmniej od roku.

Energia plus program powstał w celu zminimalizowania negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne i poprawy jakości powietrza. Beneficjenci programu Energia Plus mogą ubiegać się o dofinansowanie nie tylko do instalacji. Wsparciem objęte są również pompy ciepła, turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne oraz małe elektrownie wodne. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie do magazynu energii, warunkiem jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.


Programy regionalne warto zainteresować się możliwością dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w naszym regionie, ponieważ w dalszym ciągu istnieją w Polsce dofinansowania na fotowoltaikę od gmin. Warunki i wysokość dopłat jednak różnią się od siebie w zależności od regionu Polski.

Czy fotowoltaika na dachu jest bezpieczna ?

Montaż paneli PV na dachu to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Co więcej, taka instalacja nie wymaga żadnego dodatkowego miejsca np. terenu w ogrodzie czy przed posesją. Systemów pokryć dachowych jest całkiem sporo, dlatego dla każdego z nich są dedykowane konstrukcje, dobór odpowiedniej i połączenie jej z dobrą jakością oraz dopuszczającymi certyfikatami pozwolą cieszyć się inwestycją nawet przy silnych powiewach wiatru. Dobrze wykonana konstrukcja oraz użyte w niej komponenty do zamocowania modułów fotowoltaicznych nie jest w stanie naruszyć poprawnie zamontowanej instalacji.

Czy fotowoltaika jest bezpieczna ?

Często poruszanym tematem jest uzasadniona obawa o system fotowoltaiczny a jego bezpieczeństwo pod względem pożarowym. Niektóre artykuły a raczej wpisy internetowe które wyolbrzymiają ryzyko pożarowe również mają dobrą jej stronę ponieważ dla potencjalnego Inwestora daje do myślenia że wykonanie takiego systemu nie można porównać do zakupu nowego telewizora. Natomiast prawdą też jest że wykonanie systemu fotowoltaicznego nie dość że nie stwarza nadmiernego ryzyka pożarowego to w wielu przypadkach działa odwrotnie. Dlaczego? Domy jednorodzinne z reguły nie posiadają instalacji odgromowej, natomiast instalacja fotowoltaiczna z urzędu powinna mieć zaprojektowaną i wykonaną taką instalację, do tego dobrze dobrana instalacja wykonana zgodnie z normami oraz na dobrej jakości materiałów i towarzyszących jej urządzeń niweluje ryzyko powstania pożaru.

Czy inwerter to falownik ?

Falownik i Inwerter oznaczają dokładnie to samo. Są to po prostu dwa różne słowa opisujące ten sam produkt.  Falownik czy też Inwerter to urządzenie które ma za zadanie zamianę prądu stałego w prąd zmienny jest to główne jego zadanie a obecność jego w instalacji porównuje się z sercem całego systemu.

Czy inwerter pobiera prąd ?

Inwerter to urządzenie elektroniczne które służy do przekształcenie prądu stałego DC na zmienny AC. Zużycie energii przez falownik można podzielić na dwie kategorie: zużycie energii w stanie spoczynku i zużycie energii podczas pracy. Spoczynkowy pobór mocy odnosi się do ilości energii pobieranej przez falownik, gdy nie jest on używany, ale jest nadal podłączony do źródła zasilania, np. w nocy. Ten pobór mocy jest zwykle niski i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu watów, w zależności od typu i modelu falownika. Natomiast pobór mocy w trybie pracy odnosi się do ilości energii zużywanej przez falownik, gdy przetwarza on prąd stały na prąd zmienny. W zależności od rodzaju i mocy falownika może to być spora ilość energii. Ponadto falowniki mogą również pobierać energię z sieci elektrycznej w celu uzupełnienia swojej mocy wyjściowej, co może dodatkowo zwiększyć ich ogólne zużycie energii. Czynniki, które mogą mieć wpływ na pobór mocy falownika to typ i model falownika, zasilane obciążenie oraz stan akumulatorów lub innych źródeł zasilania podłączonych do falownika. Podsumowując, falowniki zużywają energię elektryczną, zarówno w trybie spoczynku, jak iw trybie pracy. Jednak ilość zużytej energii elektrycznej może się znacznie różnić w zależności od kilku czynników. Ważne jest, aby wybrać falownik, który jest odpowiednio dobrany.

Czy należy myć panele fotowoltaiczne ?

Często treści zamieszczone w internecie podpowiadają nam że mycie paneli jest zbędne a deszcz robotę zrobi za nas, jest tutaj dużo prawdy natomiast to my jesteśmy końcowym odbiorcą, mieszkamy w różnych regionach Polski oraz żyjemy w różnych infrastrukturach więc jeśli widzimy  na naszych instalacjach zabrudzenia które nas niepokoją to najprawdopodobniej mamy rację. Wówczas należało by wykonać mycie systemu z jednoczesnym monitorowaniem jego produkcji przed i po. 

Czy instalacja jest bezobsługowa ?

Można powiedzieć że tak, ponieważ instalacja jest w 100% bezobsługowa tzn. prąd produkuje się bez konieczności Twojej ingerencji. Natomiast warto dla swojego bezpieczeństwa oraz zwyczajnej kontroli systemy przeprowadzić przegląd instalacji.

Jaka fotowoltaika do domu ?

Jednolitego wzoru dla doboru systemu fotowoltaiki nie ma, a dobrana moc paneli fotowoltaicznych może być mniejsza i większa co do przedstawionych rachunków za prąd, natomiast istnieje wzór na który możemy się oprzeć i potraktować go jako start do przekazania Państwu takiej informacji, i tak:

1000 kWh rocznego zużycia to 1kWp zaprojektowanego systemu z lekkim naddatkiem ok. 25%. Jeśli klient życzy sobie mieć magazyn energii, dobiera się go na zasadzie 1 kWh magazynu do 1 kWp mocy paneli fotowoltaicznych. Zatem:

– roczne zużycie 4000 kWh = 5 kWp instalacji fotowoltaicznej + 5 kWh magazyn energii

– roczne zużycie 8000 kWh = 10 kWp instalacji fotowoltaicznej + 10 kWh magazyn energii

Jaka fotowoltaika do pompy ciepła ?

Aby dobrać odpowiednią pompę ciepła oraz fotowoltaikę w celu zapotrzebowania na prąd należy odpowiedzieć na szereg pytań, natomiast gdy mamy już dostęp do wszystkich danych możemy przyjąć moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 1 kWp na 1000 kWh/rok energii zużycia. Dobór zakłada również możliwość obliczenia mocy systemu fotowoltaicznego za pomocą 1KW mocy grzewczej pompy ciepłatypu powietrze/woda, w takim przypadku należy dobrać moc instalacji fotowoltaicznej wynoszącą od 0,5 do 0,8 kWp.

Jakie dokumenty są potrzebne do wybudowania instalacji fotowoltaicznej ?

W myśli obowiązującego prawa, decydując się na produkcję własnego prądu, gdy cały zestaw fotowoltaiczny nie przekroczy mocy 50kWh, nie musisz obawiać się ogromu formalności. Nie potrzebujesz pozwolenia budowlanego oraz żadnych koncesji, również nie musisz prowadzić działalności gospodarczej, pomimo, że będziesz sprzedawał prąd do sieci. Dla porównania przeciętna instalacja fotowoltaiczna która w pełni obsłuży gospodarstwo domowe wynosi średnio 4-6kWh.

Jakie urządzenia mogą być zasilane z paneli fotowoltaicznych ?

Wszystkie elektryczne, które posiadamy w domu, firmie czy gospodarstwie rolnym

Dlaczego fotowoltaika produkuje mało prądu ?

Jest to temat morze, poniżej skupimy się na naturalnych czynnikach małej produkcji oraz czynnikach które mają na to wpływ ale związane są bardziej z możliwościami instalacji fotowoltaicznej która mogła być zainstalowana w nietypowych warunkach a klient przed samą instalacją powinien posiadać taką wiedzę.

– czynniki atmosferyczne i środowiskowe

– w przypadku niskiej intensywności światła np. pora zimowa

– temperatura paneli

– jakość komponentów i montażu

– orientacja systemu fotowoltaicznego w stosunku co do stron świata

– zabrudzenie systemu i regularne konserwacje, czyszczenie

– degradacja materiałów

– zacienienia mimo całej infrastruktury zabezpieczeń typu optymalizatorów mocy czy mikroinwerterów

– gorsza opcja w przypadku zacienień a braku mikroinwerterów i optymalizatorów mocy

Mała produkcja prądu również ma miejsce chodź w tym przypadku nie powinna jeśli instalacja została niewłaściwie zaprojektowana lub skonfigurowana z poziomu wystartowania systemu.

Ostatnia opcja to awaria systemu która nie koniecznie pozbawia nas całkowitej produkcji.

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza ?

Przyczyną wyłączania się systemu fotowoltaicznego a w tym przypadku falownika najczęściej jest niestabilność napięcia w sieci energetycznej. Wynika to z nadmiernego dopływu energii z instalacji prosumenckich, oraz w niektórych regionach nie przystosowanie sieci elektoinstalacyjnych. Standardowa sieć przesyłowa ma limit bezpieczeństwa wynoszący 253 V, co czasami okazuje się niewystarczające. Właśnie w takiej sytuacji fotowoltaika się wyłącza.

Efektem takich anomalii najczęściej jest wytwarzanie energii przez mikroinstalacje w godzinach szczytu produkcji jak godziny południowe, a jednocześnie w wyniku braku wystarczającego poboru prądu przez odbiorców. Wówczas nadwyżki trafiają do sieci. Tam większa ilość energii będzie powodować wzrost napięcia w instalacjach prosumenckich i ostatecznie prowadzić do ich wyłączenia.


Fotowoltaika do domu mieszkania i biura

Kontakt

tel. kom. +48 883 760 200
e-mail: biuro@klimatech-gorzow.pl

Gorzów Wlkp. Słubice Kostrzyna nad odrą Barlinek Dębno Skwierzyna Dobiegniew Międzyrzecz Międzychód Sulęcin Świebodzin