Pompy Ciepła powietrze – woda wykorzystują całoroczne darmowe źródło energii. Jednym słowem mamy za przysłowiowe free znaczną część energii ze środowiska atmosfery ziemskiej. Powietrze zewnętrzne możemy wykorzystać zarówno do ogrzewania jak i do chłodzenia budynku i tak odpowiednio dobrane dolne źródło ( pompa ciepła ), oraz górne źródło ( np. klimakonwektory ), mogą zapewnić nam komfort zarówno zimą jak i latem. Więc od razu nasuwa się pytanie, ile w rzeczywistości pompa ciepła potrzebuje prądu do zapewnienia nam komfortu w zaciszu domowym. Najprościej możemy Państwu podać taką informację w formie procentowej, energia elektryczna pobrana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania pracy sprężarki i tak z każdego zużytego kilowata zyskujemy nawet do 5 kilowat. Teraz tą samą wartość postaramy się zobrazować i tak mamy pomieszczenie 40m2 aby ogrzać taką powierzchnię musimy kupić tradycyjny grzejnik elektryczny o mocy ok. 5 KW, tą samą powierzchnię ogrzeje pompa ciepła która potrzebuje na to 1 KW energii elektrycznej ponieważ resztę energii pobiera z otoczenia.
Teraz następne często zadawane pytanie, jak to jest możliwe że przy temperaturach rzędu -20stC pompa ciepła pobierze sobie omawiane wcześniej ciepło z otoczenia. Odpowiedź jest prosta ciepła nie ma w powietrzu dopiero przy temperaturze -273 stC, jest to tak zwane zero bezwzględne. Tak więc przy dużych mrozach rzędu -20stC spada efektywność energetyczna pompy jednak bilans i tak jest dodatni, poza tym nowoczesne pompy ciepła mają w zestawie wmontowaną grzałkę aby w momentach skrajnych pompa mogła wspomóc się dodatkową grzałką. Po za tym aby obalić mity związane z surowym klimatem dla pomp ciepła powietrze – woda dostatecznym przykładem jest Szwecja gdzie głównym źródłem ciepła od wielu lat są omawiane pompy ciepła.
Na koniec należy przedłożyć istotną informację która powinna skłonić Państwa do przemyśleń, według danych statystycznych podanych przez Atlas Klimatu Polski wydanym przez IMiGW: średnia temperatura w styczniu, za ostatnie 30 lat, wynosi od -1 do 0°C dla Polski zachodniej, a ilość dni bardzo mroźnych (poniżej -10°C) to łącznie 1 dzień w roku.