Skropliny to produkt towarzyszący schłodzeniu powietrza przepływającego przez wymiennik, to zjawisko fizyczne, zupełnie naturale i normalne, które nie powinno nas w żaden sposób niepokoić ani nie świadczy o wadliwym bądź źle funkcjonującym urządzeniu. Klimatyzacja skrapla się na skutek różnicy temperatur – jest to proces który można porównać do porannej rosy na trawie bądź parowania lustra po gorącej kąpieli, nazywamy te zjawisko również jako kondensat. Natomiast pozbycie się omawianych skroplin jest bardzo istotne ponieważ to skropliny są najczęstszym wezwaniem firm na usunięcie awarii.
Sposoby na wykonanie instalacji skroplin ? Skropliny możemy odprowadzić grawitacyjnie lub mechanicznie.
Odprowadzenie skroplin mechaniczne – to zastosowanie pompki skroplin, urządzenie te zaprojektowane jest do usuwania kondensatu i odprowadzenia go przez przewyższenia, kondensat po przejściu przez pompkę ciśnieniowo jest transportowany najczęściej elastycznym wężykiem o śr. 6mm najlepiej zbrojonym do punktu wyrzutu; zewnątrz budynku, dach, kanalizacja itp.
Odprowadzenie skroplin poprzez pompkę – skropli jest najbardziej narażone na awarie lecz w niektórych sytuacjach gdzie inwestycja prowadzona jest w wykończonych budynkach a ich infrastruktura nie pozwala na pozbycie się ich metodą grawitacji.
Odprowadzenie skroplin grawitacyjne – jak sama nazwa mówi instalacja powinna być wykonana ze spadkiem. Zamontowane urządzenie klimatyzacyjne wyznacza nam górny punkt wyrzutu kondensatu który musimy odprowadzić z co najmniej 2% spadkiem np. na zewnątrz budynku, kanalizacji, dedykowanego zbiornika. Jest to rekomendowana metoda ze względu iż prawidłowo wykonana instalacja jest niemal bezawaryjna.