W poniższym artykule postaramy się w prosty sposób wyjaśnić zagadnienie co się dzieje z urządzeniem klimatyzacyjnym które jest systematycznie serwisowane a urządzeniem które takiego serwisu nie doświadcza. Wszystkie dostępne klimatyzatory wyposażone są w wentylatory niezależnie od ich typoszeregu. Wentylatory podczas pracy przerzucają przez siebie znaczne ilości powietrza które krótko mówiąc nie jest sterylne, omawiane powietrze przechodzi przez filtry gdzie wyłapywana jest część zabrudzeń lecz mniejsze cząstki nieustannie przenikają przez zaporę filtrów i powoli osadzają się na wewnętrznych częściach urządzenia tkj. wymiennik gdzie zachodzi proces kondensacji., tace ociekową gdzie zbiera się kondensat oraz tuba wentylatora która ma zadanie przerzucać obrobione powietrze. Mając takie informacje połączmy przepływające powietrze nasycone pospolitym kurzem oraz wodą na całej objętości wymiennika, w takim to przypadku powstaje miks który użytkownicy czy też serwisanci nazywają ( szlam, bagno, błoto ) itd.

Nazewnictwo te nie jest przypadkowe ponieważ tak to wygląda. Informacje że urządzenia klimatyzacji należy czyścić, dezynfekować czy też odgrzybiać są ogólnie dostępne i oklepane dla tego dzisiaj skupimy się wyłącznie na przyczynach braku regularnych serwisów. Poniżej pogrupujemy oraz opiszemy w kilku słowach co Nas czeka.

Zdrowie – musimy się liczyć że brak czyszczenia urządzenia oraz jego dezynfekcji to pewne wprawienie w ruch cząstek kurzu, grzybów oraz wszelkich patogenów wyhodowanych w sprzyjających dla nich warunkach.

Wydajność – omawiane zabrudzenia uniemożliwiają prawidłowy przepływ powietrza, im większe zabrudzenia tym większy spadek wydajności a niepoprawna praca jest konsekwencją obciążenia układu chłodniczego

Żywotność – jak wyżej, im większe obciążenie tym coraz bardziej upośledzona praca układu, skutkiem spadek żywotności urządzenia

Zużycie energii – możemy cofnąć się do omawianej wydajności, wraz z jej spadkiem klimatyzator musi pracować dłużej, natomiast przy dużych zabrudzeniach urządzenie zwyczajnie się nam nie wyłączy a my będziemy mieli wrażenie że chłodzi na tak zwane pól gwizdka.