Rekuperacja w Naszym wykonaniu

Pracujemy na sprawdzonych centralach rekuperacyjnych. Dla potrzeb jakości wykonywanych prac oraz odpowiedzialności za urządzenia i bezpieczeństwo w relacji Inwestor – Instalator – Producent posiadamy niezbędne certyfikaty oraz autoryzacje Producenta na urządzenia znajdujące się w Naszym portfolio. Dla wykonania instalacji transportu powietrza używamy certyfikowanych materiałów odpowiednich do zróżnicowanych typów budynków dla których należy zachować narzucone warunki projektowe.


Nasza oferta

  • bezpłatny audyt
  • doradztwo i projekt
  • instalacja dla domu i biznesu
  • autoryzowany serwis
  • czyszczenie przewodów instalacji


Rekuperacja w pigułce co zyskujesz

  • Oszczędność – dzięki odzyskiwaniu ciepła mniej zapłacisz za ogrzewanie domu
  • Świeże powietrze – wymiana powietrza 24H na dobę, filtracja powietrza, komfort bytowy
  • Eliminowanie zapachów – możliwość wysterowania centrali na program wietrzenie jeśli nastąpi taka potrzeba
  • Odprowadzenie wilgoci – dzięki mechanicznej wymianie powietrza pozbędziesz się nadmiernej wilgoci często obserwowanej w porach jesienno zimowych w postaci pary na oknach




Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

tel. kom. +48 883 760 200
e-mail: biuro@klimatech-gorzow.pl


Po więcej informacji zapraszamy Państwa do zakładki wiedza →

Rekuperacja co to ?

Rekuperacja jest system przewodów, puszek rozprężnych i rozgałęźnych, zakończonych od strony wewnętrznej anemostatami nawiewno – wywiewnymi kończąc instalacją po stronie zewnętrznej czerpnią oraz wyrzutnią powietrza. Głównym systemem rekuperacji jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zwana rekuperatorem która wyposażona jest w wymiennik ciepła oraz dedykowane filtry. Reasumując rekuperacja to nowoczesny system wentylacji mechanicznej który ma za zadanie dostarczenie świeżego powietrza, oczyszczenie go z zabrudzeń i patogenów, zachowanie odpowiedniej wilgotności co za tym idzie komfortu bytowego, a także ogrzanie zimnego zimowego powietrza trafiającego do wewnątrz pomieszczeń, gwarantując nam oszczędności na rachunkach.

Czy jest dofinansowanie na rekuperację ?

Tak, i jest ich całkiem sporo. Poniższej przedstawimy programy z których mogą skorzystać gospodarstwa domowe, rolnicy, przedsiębiorstwa, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dotacja na rekuperacje może zostać przeznaczona zarówno na urządzenia centralnej rekuperacji, jak i rekuperatory decentralne. Poniższa lista obowiązuje na rok 2024 i nie zawiera wszystkich działających programów. Wiele samorządów realizuje własne programy wsparcia na montaż rekuperacji. O szczegóły pytajcie Państwo m.in. w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska, a także w gminach, powiatach i urzędach miast. Posegregujemy również programy co do referencji klientów.

Dofinansowania dla Inwestorów indywidualnych (osoby prywatne)

– czyste powietrze

– ciepłe mieszkanie

– stop smog

– premia termomodernizacyjna

– ulga termomodernizacyjna

Dofinansowania dla firm

– energia plus

– ulga termomodernizacyjna

– białe certyfikaty

– kredyt ekologiczny BGK

Dofinansowania dla rolników

– czyste powietrze

– ciepłe mieszkanie

– moje ciepło

– białe certyfikaty

– stop smog

– premia termomodernizacyjna

– ulga termomodernizacyjna

Czy rekuperację można odliczyć od podatku ?

Tak, Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków związanych z  zakupem oraz montażem systemu rekuperacyjnego ale nie tylko Z ulgi możemy skorzystać między innymi przy inwestycjach w fotowoltaikę, pompe ciępła, klimatyzację, ogrzewanie elektryczne.

Czy rekuperacja jest obowiązkowa ?

Tutaj należy odnieść się do obowiązującego prawa budowlanego i skonfrontować przepisy co do zaplanowanej Inwestycji. Natomiast w obecnych czasach nowe budownictwo jest szczelne i w odniesieniu do nowego budownictwa możemy powiedzieć że tak jest ona wymagana przepisami prawa budowlanego. W teorii takie wymagania zostały wprowadzone w życie w roku 2021 jako przepisy WT2021, natomiast jak to w Polsce są dwie interpretacje owych przepisów co prowadzi do anomalii. Wyjaśnijmy to na przykładzie, według przepisów WT2021 nowo budowane budynki powinny uzyskać maksymalny wskaźnik EP 70kWh/m3 na rok co oznacza, że aby w ogóle osiągnąć tak niski wskaźnik, trzeba sięgnąć po nowe rozwiązania. I tak aby uzyskać niski wskaźnik EP musimy nastawiać się właściwie tylko na jego źródło ogrzewania, a wybierając rekuperację, mamy ich do wyboru naprawdę sporo.

Czy rekuperacja wysusza powietrze ?

I Tak i Nie. Jednym z najważniejszych czynników przesuszania powietrza jest dobór nie odpowiedniego wymiennika, również przesuszyć powietrze możemy przez nieodpowiednie nastawy pracy rekuperatora. Jeśli mamy już zainstalowany system rekuperacji który wysusza nam powietrze zimą powinniśmy zacząć od zmniejszenia przepływu powietrza czyli zmniejszyć jego wymianę. Jeśli problem będzie dalej się powtarzał będziemy zmuszeni do zainwestowania w nawilżacze. Natomiast jeśli planujemy nową inwestycję należy rozważyć wybór rekuperatora z odpowiednim wymiennikiem ciepła który poprzez wykonanie oraz użytej odpowiedniej technologii pozwoli na zawrócenie wilgoci z powrotem do pomieszczeń.

Czy rekuperacja jest zdrowa ?

Zdecydowanie. Czyste powietrze ma kluczowe znaczenie dla zdrowia układu oddechowego oraz samego komfortu przebywania w takim klimacie. Oprócz czystego powietrza rekuperacja zajmie się również wyrzuceniem z Naszego domu nadmiernej wilgoci wytwarzanej z łazienek, kuchni oraz Nas samych. W trakcie wymiany powietrza pozbędziemy się zabrudzeń generowanych w wewnątrz pomieszczeń, natomiast dostarczymy świeże przefiltrowane powietrze z zewnątrz nie zapominając o pracy wymiennika ciepła który odzyska Nam ciepło w porze zimowej oraz zimno w potrze letniej.

Rekuperacja to również doskonałe rozwiązanie dla alergików, system ten w trakcie swej pracy pozwala na ciągłe filtrowanie powietrza, dzięki filtracji eliminowane są alergeny takie jak roztocza kurzu czy też pyłki kwiatów, jednak należy pamiętać że skuteczność filtracji zależy od odpowiedniego doboru filtrów oraz regularnych ich wymian.

Czy rekuperacja się opłaca ?

Rekuperacja w stosunku co do możliwości bytowania w komforcie w najważniejszym miejscu jaki jest Twój dom nie jest aż tak kosztowna. Jednak sam fakt jej istnienia w zaciszu domowym oprócz dobroci komfortowego mikroklimatu który jest niezaprzeczalny to oszczędność energii liczony od pierwszej minuty jej pracy. Oprócz tego, że pozwala stale cieszyć się użytkownikom ze świeżego i czystego powietrza zapobiega również powstawaniu wilgoci w budynku, chroniąc go przed niszczeniem i zmniejszeniem skuteczności zastosowanej izolacji termicznej. Działanie wentylacji mechanicznej jak zaznaczyliśmy to powyżej pozwala w sposób znaczący oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Decydując się na system rekuperacyjny w czasie projektu lub na wczesnym etapie budowy możemy zaoszczędzić znaczne kwoty już na samym starcie nie budując kominów wentylacyjnych.

Co to jest odzysk ciepła ?

Odzysk ciepła zachodzi podczas pracy systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z wymiennikiem ciepła. Urządzenie takie nazywamy Rekuperatorem. Podczas usuwania z pomieszczeń powietrza na zewnątrz w wymienniku następuje ogrzanie powietrza zabieranego z zewnątrz. Jednym słowem zużyte ciepłe powietrze w wymienniku oddaje ciepło dla powietrza pobieranego z zewnątrz. Na uwagę zasługuje fakt iż strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się przy tym ze sobą. Wentylacja taka nazywana jest rekuperacją. W efekcie tej przemiany zyskujemy świeże powietrze jednocześnie oszczędzając na naszych finansach w szczególności w porach zimowych.

Czy rekuperacja ma sens ?

Podobne pytanie możemy zadać Pani domu, np. czy zmywarka czy pralka ma sens. Dzisiaj bez tych dobroci nie możemy się obejść a jednak pranie możemy zrobić ręczne a brudne naczynia radośnie pozmywać, tak samo jest ze zastosowaniem w domach systemów rekuperacyjnych. Włączamy rekuperacje i bytujemy w przyjaznym nam środowisku, w wiecznie przewietrzonym domu, Natomiast aby choć lekko przybliżyć się do mechanicznej wymiany powietrza możemy też codziennie kilka razy pootwierać okna i porobić przeciągi, wpuszczając po drodze kurz, owady, zimno zimą i ukrop latem.

Czy do rekuperatora podłączyć okap kuchenny ?

Ile pytań tyle opinii. Naszym zdaniem Nie. Okap kuchenny powinien działać niezależnie od instalacji wentylacyjnej, tzn że dla okapu powinna zostać wykonana osobna instalacja wyciągowa. Sam okap powinien być wyposażony w łapacze oleju, filtry oraz powinien być sumiennie czyszczony. Rekuperacja zaś zapewnia nam optymalną wymianę powietrza i efektywne przewietrzenie pomieszczeń w tym kuchennych, zaś sama instalacja rekuperatora pozostaje w tym przypadku czystsza.

Czy przy rekuperacji można otwierać okna ?

Głównym i podstawowym zadaniem rekuperacji jest wymiana powietrza i prawidłowo wykonana instalacja nie wymaga otwierania okien dla utrzymania komfortu bytowego. Natomiast jeśli mamy chęć otworzyć sobie okno to nie ma z tym najmniejszego problemu. Wentylacja mechaniczna jest dla użytkownika a nie odwrotnie i jeśli mamy ochotę otworzyć okno nie powinniśmy przejmować się włączoną centralą wentylacyjną.

Dlaczego rekuperacja szumi ?

Zacznijmy od tego że system rekuperacyjny dobrej klasy wraz z prawidłowym wykonawstwem oraz prawidłowym użytkowaniem przez samego Inwestora jest niesłyszalny.

Natomiast poniżej opiszemy sytuacje które mogą wpływać na wydobywające się szumy czy inne dźwięki z instalacji rekuperacyjnej.

– błędy wynikają ze źle dobranych komponentów lub nieodpowiedniej izolacji akustycznej

– w większych centralach dźwięk pracujących wentylatorów, lecz i tak zaliczylibyśmy to do błędu ludzkiego ponieważ miejsce takiego montażu powinno być przemyślane oraz zastosowanie odpowiednich tłumików w takim przypadku będzie raczej koniecznością

– uszkodzenie wentylatorów, najczęściej wchodzą w rachubę łożyska

– zabrudzenie filtrów

– nie umiejętne zaprogramowanie central, szczególnie mowa tu o porze nocnej

– użycie złej jakości komponentów instalacji oraz słabej jakości rekuperatora

– źle wykonanej instalacji

– za dużej prędkości transportowanego powietrza, konsekwencją takiego zjawiska jest źle dobrana dystrybucja powietrza

Rekuperacja do domu mieszkania i biura

Kontakt

tel. kom. +48 883 760 200
e-mail: biuro@klimatech-gorzow.pl

Gorzów Wlkp. Słubice Kostrzyna nad odrą Barlinek Dębno Skwierzyna Dobiegniew Międzyrzecz Międzychód Sulęcin Świebodzin