Rekuperatory z roku na rok zyskują na popularności, wiedza na temat ich działania w konsekwencji szerokiej gamie zalet tych systemów zaczyna być normą w nowym budownictwie. Instalacja rekuperacji należy do grupy instalacji energooszczędnych. Stale rosnące koszty energii, zmuszają inwestorów do szukania jak najlepszych rozwiązań, natomiast z drugiej strony ustawy narzucają w budownictwie coraz większe obostrzenia odbiorów budowlanych odnośnie ich energetyczności. Wzrasta również zainteresowanie Inwestorów którzy zamieszkują już swoje domy, trend ten przyspiesza, być może wynika to z faktu, że w społeczeństwie wzrasta świadomość i chęć przebywania w komfortowych warunkach połączonych z oszczędnością energii elektrycznej i szeroko pojętą ekologią. Podstawowym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza, natomiast rekuperacja oprócz tego zadania ma zadanie odzyskać ciepło znajdujące się w Naszym budynku, przefiltrować pobrane powietrze zewnętrzne oraz zniwelować rachunki za prąd.
Wentylacja domu polega na usuwaniu starego, zużytego powietrza, pełnego dwutlenku węgla oraz wilgoci, i zastępowaniu go nowym, świeżym. W ten sposób tworzony jest odpowiedni klimat dla mieszkańców oraz samego domu. Aby docenić wagę wentylacji, warto wymienić negatywne skutki nieodpowiedniej wymiany powietrza w budynku:
- Bóle głowy, zmęczenie i złe samopoczucie mieszkańców.
- Pieczenie oczu oraz częstsze występowanie alergii.
- Gorsza kondycja dróg oddechowych, co kończy się infekcjami gardła, a nawet astmą
- Najczęściej w porach jesienno – zimowych problemy z utrzymaniem prawidłowej wilgotności
- Rozwój grzybów na konstrukcji budynku, a w efekcie korozja i niszczenie istotnych elementów nośnych.
Dlaczego tak się dzieje, przełożymy tutaj przykład budynku bez wentylacji gdzie w porze letniej o temperaturze sprzyjającej Naszemu organizmowi np. 24stC, wietrzymy budynki aby wpuścić trochę świeżego powietrza wyobraźmy to sobie jak otwierając okno łapiemy porządny oddech. Jest to jeden z lepszych momentów na wietrzenie lecz pamiętajmy tutaj że 100% powietrza z dworu trafia do budynku bez żadnej filtracji. Reszta dni w roku, czyli upały, zimniejsze dni czy też mrozy zniechęcają do otwieranie okien a ewentualnie na szybkie wietrzenie które pozbawi Nam znaczne ilości ciepła w porze zimowej, a rola przewietrzenia jest i tak minimalna. dlatego aby uniknąć powyższych objawów, wiele osób wietrzy pomieszczenia wiosną i latem. Jednak zimą jest to trudne do wykonania, dlatego jakość powietrza w budynku znacznie się obniża.