Montaż systemu fotowoltaicznego na płaskim dachu wiąże się między innymi z odpowiednim wyborem konstrukcji. Ze względu na szeroką gamę zastosowań konstrukcyjnych w budownictwie jak np. nośność, poszycie dachowe itd. należy dobrać dedykowane konstrukcje o odpowiednim przeznaczeniu.

Konstrukcja balastowa – Konstrukcja dachowa pod system montażowy balastowy musi mieć odpowiednią nośność i wytrzymałość by utrzymać ciężar bloczków betonowych stanowiących balast. Dużą zaletą takiego systemu mocowania paneli jest brak ingerencji w pokrycie dachowe. Natomiast dużym minusem późniejsze problemy renowacjami dachów. Tego typu konstrukcja teoretycznie nie ingeruje w poszycie dachu, natomiast aby instalacja była odporna na silny wiatr, konieczny jest dodatkowy balast, zwłaszcza bliżej krawędzi dachu. Betonowe bloczki wraz z konstrukcją mogą pracować pod wpływem dużych wiatrów i zmian temperatury przez co mogą niszczyć pokrycia dachowe. Kolejnym problemem balastówek może być ich końcowy ciężar który nie pozwoli na montaż systemu ze względów konstrukcyjnych dachu. Dlatego przed montażem takich systemów powinien zostać wykonany dokładny audyt dachu i konstrukcji budynku przez uprawnionego projektanta-konstruktora. Często po wyliczeniach i końcowej decyzji okazuje się, że system balastowy nie może być wykonany.

Konstrukcja bezbalastowa – System bezbalastowy jest to konstrukcja nośna podstawy modułów fotowoltaicznych przymocowana bezpośrednio do dachu budynku bądź poszycia dachu w taki sposób, że staje się integralną jego częścią. W przypadku konstrukcji bezbalastowej termozgrzewalnej na dach kładzie się specjalną płytkę z wystającym trzpieniem i przykrywa się ją kawałkiem membrany lub papy, który jest zgrzewany z istniejącym poszyciem. Do tak przygotowanych płytek mocowana jest konstrukcja wsporcza paneli. Takie rozwiązanie jest lżejsze i bezpieczne pod względem stateczności całej konstrukcji oraz odporne na warunki atmosferyczne. Natomiast system bezbalastowy mocowany bezpośrednio do konstrukcji dachu może się okazać najlżejszym ze wspomnianych konstrukcji natomiast jego charakterystyka będzie pozwalać na bardziej swobodne podejście do ewentualnych remontów poszycia dachowego.