Wiele osób zastanawia się, jakie czynniki wpływają na koszt instalacji fotowoltaicznej. Poniżej omówimy główne aspekty, które wpływają na cenę systemu fotowoltaicznego.

Moc instalacji fotowoltaicznej Podstawowym czynnikiem wpływającym na koszty instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście moc zainstalowanego systemu. Natomiast dobór mocy instalacji zależy od twoich potrzeb energetycznych oraz dostępnego miejsca na montaż modułów fotowoltaicznych. Zaznaczmy jednak fakt że teraźniejszy dobór instalacji dla bieżącego zapotrzebowania w pewnych przypadkach może być nijakie w stosunku do zapotrzebowania które Inwestor w dobie dzisiejszych przemian energetycznych może potrzebować w niedalekiej przyszłości. Więc dobór instalacji fotowoltaicznej powinien odbyć się po szeregu pytań o rozwój gospodarczy danej Inwestycji i świadome decyzje podejmowane przez Inwestora.

Jakość materiałów i urządzeń wchodzących w skład projektowanej instalacji Koszty materiałów i urządzeń jest istotnym czynnikiem końcowym dla ceny systemu fotowoltaicznego. W obecnych czasach rynek jest dosłownie zalany wszystkim czego się nie dotkniemy a coś co ma krzykliwą markę nie do końca może być dobrym wyborem. Więc jeśli chcemy rozebrać temat wyboru materiałów osobiście to czeka niestety potencjalnego Kowalskiego mały doktorat i męka przedarcia się przez wszechobecny marketing. Więc wybierajmy mądrze, nie zawsze cena gwarantuje jakość.

Miejsce montażu fotowoltaiki Wybór miejsca a najczęściej brak jego wyboru tylko dostosowanie się do panujących warunków może przynieść znaczne podwyższenie kosztów Inwestycji. Poniżej opiszemy kilka przykładów które mają największy wpływ na różnorodność wyceny systemu fotowoltaicznego.

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wynosi pomiędzy 25 a 40 stopni. Takie ustawienie pozwala modułom na jak najlepszą ekspozycję na światło przez cały dzień. W takim przypadku należy zaprojektować odpowiednie konstrukcje które z pewnością będą droższy rozwiązaniem od konstrukcji standardowych. Szerzej w technologię montażu fotowoltaiki na płaskim dachu zagłębimy się w innym artykule.

Montaż fotowoltaiki na gruncie W tym przypadku możemy niemal skopiować powyższy wpis montażu na płaskim dachu a przyjrzymy się temu tematowi w odrębnym artykule. Montaż fotowoltaiki na gruncie

Zacienienie paneli fotowoltaicznych Jednym słowem jest nie dopuszczalne, natomiast w niektóry przypadkach wyeliminowanie ich jest niemożliwe. W celu zmniejszenia negatywnego wpływu zacienienia można wykorzystać moduły fotowoltaiczne wyposażone w diody bypass, czyli diody bocznikujące. Kolejnym sposobem na uniknięcie negatywnego działania zacienienia fotowoltaiki jest montaż inwerterów w każdym module, czyli tak zwanych mikroinwerterów, dzięki którym panele fotowoltaiczne pracują niezależnie od siebie. Następnym sposobem radzenia sobie z zacienieniami jest montaż w planowany system optymalizatorów mocy. Jak widzimy mamy w chwili obecnej narzędzia które pozwalają Nam na zniwelowanie strat oraz skutków zacienień, natomiast podnoszą one koszt całej inwestycji.