Klimatyzacja do grzania Tak dla klimatyzatorów nie jest to problem natomiast problemem jest zły ich dobór. Klimatyzator to pompa ciepła typu powietrze-powietrze który doskonale radzi sobie również w warunkach zimowych, więc dobrze dobrane urządzenie może pracować dla Nas 12 miesięcy w roku. Klimatyzacja jest bardzo wydajnym i energooszczędnym wyborem, biorąc pod uwagę wszystkie sposoby ogrzewania firmy, domu czy też mieszkania. Zawężając jednak wybór do elektrycznych form ogrzewania, klimatyzacja jest najbardziej wydajnym źródłem ciepła. W obecnej chwili wszystkie dostępne urządzenia mają możliwość grzania natomiast nie wszystkie spełniają warunki do grzania całorocznego. Jeśli dobieramy system który ma Nam służyć do schłodzenia pomieszczeń w okresie letnim i ewentualnie dogrzania w okresie przejściowym wiosna – jesień możemy w takim przypadku zdecydować się na każde urządzenie dostępne na rynku. W przypadku kiedy rozważamy Naszą inwestycję w zrozumieniu całorocznej pracy musimy w takim przypadku dobrać odpowiednie urządzenia wyposażone w odpowiednie podzespoły które pozwolą Nam na bezstresowe korzystanie z systemu w porze zimowej. Poniżej kilka najważniejszych podzespołów które bezwzględnie powinny być uwzględnione.
Grzałka tacy skroplin jednostki zewnętrznej zapobiega zamarzaniu skroplin powstających w agregacie. W warunkach dużej wilgotności i niskiej temperatury powietrza zwiększa się prawdopodobieństwo zamarznięcia skroplin. Taca skroplin ma najczęściej jeden wyprofilowany otwór, przez który odprowadzana jest woda. Jeżeli otwór ten zamarznie, kolejne porcje skroplin będą zamarzać w tacy skroplin, przyrastając warstwa po warstwie. W optymistycznym scenariuszu taca skroplin zostanie zalodzona aż po brzegi, a kolejne porcje skroplin będą się wylewać z agregatu wszystkimi dostępnymi krawędziami. W pesymistycznym scenariuszu rosnąca warstwa lodu może zablokować silnik wentylatora i spowodować jego uszkodzenie.
Grzałka karteru (sprężarki) oraz grzałka tacy skroplin jednostki zewnętrznej idą najczęściej w parze z możliwością grzania przy ekstremalnie niskich temperaturach. Oba akcesoria nie mają bezpośredniego wpływu na wydajność klimatyzatora, ale dają komfort i bezpieczeństwo podczas najbardziej mroźnych dni. Grzałka karteru zapobiega absorpcji czynnika chłodniczego przez olej. Sprężarka smarowana jest olejem, który krąży w układzie razem z czynnikiem chłodniczym. Spadek temperatury powoduje pienienie się oleju, co negatywnie odbija się na smarowaniu sprężarki. Grzałka karteru zapobiega zimnemu rozruchowi sprężarki. Klimatyzatory seryjnie wyposażone w grzałkę karteru załączają ją przy spadku temperatury poniżej zadanego progu. Algorytm seryjnie wbudowanej grzałki tacy ociekowej załącza ją przy każdym cyklu odszraniania, oprócz tego cyklicznie na kilka minut poniżej zadanego progu temperatury otoczenia. Każde uruchomienie grzałek to niewielki, ale dodatkowy pobór energii elektrycznej. Sterowane elektronicznie, cykliczne załączanie grzałek pozwala uzyskać kompromis pomiędzy komfortem działania, a poborem prądu.
Funkcja SMART niektórzy producenci w swoich urządzeniach posiadają pożyteczną funkcję zwaną SMART, jest to funkcja utrzymania temperatury w pomieszczeniu rzędu 8stC. Urządzenie z aktywną funkcją podtrzymywania temperatury będzie w stanie czuwania, a uruchomi się w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej 8 stopni. Podtrzymywanie temperatury może być użyteczną funkcją w domach letniskowych, pomieszczeniach gospodarczych, garażach, domach i lokalach czasowo zamieszkiwanych, w których na czas nieobecności chcemy najniższym kosztem utrzymać minimalną temperaturę, aby nie uszkodzić instalacji sanitarnych czy zniwelować degradacje budynku w przypadku braku jakiegokolwiek ogrzewania.