Najczęstszym wyborem typu klimatyzatora na potrzeby mieszkaniowe jest urządzenie naścienne. Jest to urządzenie które najlepiej odnajduje się w tego typu budownictwie oraz jest jego najtańszą opcją. Oczywiście mamy na rynku znacznie więcej typów urządzeń klimatyzacyjnych jak kanałowe, podstropowe, kasetonowe czy też konsolowe natomiast wybór ich jest stosunkowo bardzo mały ponieważ podstawową barierą w doborze jest charakter architektoniczny i mała elastyczność budynków wielorodzinnych dla ich prawidłowej instalacji. Natomiast do zadań prawidłowego doboru urządzenia będzie propozycja montażu w takim miejscu gdzie nie będzie on wytwarzał swą pracą odczucia przeciągów oraz w jak najmniejszym stopniu zaburzy estetykę naszego mieszkania.

Klimatyzator powinien być odpowiednio dobrany pod kątem chłodniczym tak aby nie zabrakło mu mocy w upalne dni ale również nie był przewymiarowany ponieważ konsekwencję takiego doboru z całą pewnością odczujemy w postaci zwiększonego kosztu zakupu kończąc na szybszej dewastacji urządzenia z powodu złej pracy układu chłodniczego.

Kolejną ważną rzeczą jest zasięgnięcie informacji w podległej dla danego Osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej, jakie warunki montażu powinne być spełnione aby wymarzony montaż systemu klimatyzacyjnego nie okazał się pasmem nieszczęść kiedy Administracja Spółdzielni nakaże demontaż takiego sprzętu które nie spełnia warunków ustawowych czy też wewnętrznych przepisów podległej Spółdzielni. Informację o wymaganych przepisach możemy również zapytać firmę instalacyjną specjalizującą się montażach takich systemów, takowe firmy szczególnie z długą tradycją powinne znać warunki oraz specyfikę montażu, przyspieszonego kontaktu ze spółdzielnią, wymaganej papierologii oraz odbioru prac instalacyjnych.