Filtr HEPA jest to wysokosprawny filtr powietrza który początkowo wykonywany był ze spiekanego szkła, ale obecnie stosuje się w tym celu głównie polipropylen. Cienkie arkusze tego włókna na pierwszy rzut oka przypominają bibułę, a złożone są w kształt harmonijki. Choć nie dostrzeżemy tego gołym okiem, to poszczególne włókna ułożone są w ten sposób, że tworzą mikroskopijnej wielkości pory. To właśnie ta specjalna budowa sprawia, że filtr HEPA jest w stanie przechwycić cząstki różnej wielkości – nawet te mniejsze od 0,3 µm. Badanie i klasyfikację filtrów HEPA opisuje norma EN 1822-1:2009.
Filtr HEPA wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest usunięcie z powietrza pyłu, kurzu, alergenów i smogu. Ponadto filtr ten wykazuje również skuteczność względem wielu rodzajów bakterii i wirusów. Przykłady niektórych zanieczyszczeń przechwytywanych przez filtr HEPA oraz ich typowe wielkości
- pyłek 5-100 µm,
- pleśń 2-20 µm,
- sierść zwierząt domowych 0.5-100 µm,
- zarodniki roztoczy w kurzu 0.5-50 µm,
- pyły zawieszone PM10 2.5-10 µm,
- pyły zawieszone PM2.5 1-2.5 µm,
- bakterie 0,35-10 µm.
Jednym z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń z powyższej listy są pyły zawieszone PM2.5, PM10 i PM1, czyli składniki smogu. Ze względu na mikroskopijną wielkość z łatwością przedostają się do naszych płuc, a nawet krwioobiegu, powodując szkody w całym organizmie. To właśnie przez obecność pyłów zawieszonych w powietrzu, praktycznie każdy oczyszczacz powietrza wyposażony jest w filtr HEPA.
Filtry HEPA stosowane są obecnie głównie w oczyszczaczach powietrza, ale również w klimatyzacji, wentylacji, odkurzaczach czy samochodach. Korzysta się z nich wszędzie tam, gdzie niezbędne jest otoczenie wolne od szkodliwych substancji, czyli w:
- szpitalach,
- laboratoriach,
- gabinetach lekarskich i dentystycznych,
- przemyśle spożywczym,
- przemyśle farmaceutycznym,
- przemyśle elektronicznym,