Aby przyjrzeć się temu tematowi głębiej należało by stworzyć obszerny referat, natomiast spróbujemy podać to Państwu w pigułce.
Zacznijmy od tego że na przestrzeni lat zmieniały się formy projektowania domów, jakości materiałów czy też ustaw rządowych które narzucają daną specyfikę np. efektywność energetyczna budynków. Trend ten był, jest i będzie ewoluował więc tworzenie szczegółowych referatów jak dobrać w dzisiejszych latach system klimatyzacyjny nie do końca będzie aktualny za kilka lat, jak właśnie trafisz na ten artykuł. Poniżej skupimy się na informacjach które w chłodnictwie są elementarną podstawą i w przypadku zmian trendów w logiczny sposób możemy zinterpretować czy dzisiejszy artykuł jest w punkt czy też urządzenia mogą być projektowane z mniejszą mocą chłodniczą, a to dla tego ponieważ budownictwo nieustannie dąży do energooszczędności co jest oczywistym plusem dla Inwestora patrząc na jego portfel. Poniżej opiszemy bryłę domu najczęściej projektowaną w latach 2000 – 2020, projekt wybrany został dla tego ponieważ w tych latach mieliśmy bum budowlany a jednocześnie na inwestycje w system klimatyzacyjny nie koniecznie było Nas stać. Dla tego olbrzymia ilość domostw mimo że w rozumieniu jest niemal nowym budownictwem nie posiada a z pewnością rozważa instalację klimatyzacji.
Dom jednorodzinny dwu kondygnacyjny z dwuspadowym dachem
Dom zaprojektowano oraz wykonano metodą tradycyjną Parter – posadzka ocieplenie styropian 10 cm, okna standard dwuszybowe z roletami zewnętrznymi, ściany zewnętrzne suporex 24cm, ocieplone styropianem 12cm Piętro – posadzka ocieplenie styropian 5cm, okna w szczycie budynku standard dwuszybowe z roletami zewnętrznymi, okna w pomieszczeniach środkowych bez dostępu do ścian szczytowych połaciowe inaczej okna dachowe bez rolet zewnętrznych, dach wełna mineralna 20cm
Wymagania Inwestora, montaż systemu który obsługuje wszystkie pomieszczenia typu salon, gabinet, pokoje jak najtańszym kosztem. Dla powyższej Inwestycji dobrano system urządzeń klimatyzacji typu split, znaczy to że każda jednostka wewnętrzna posiada własną jednostkę zewnętrzną inaczej 1 do 1. Inwestor w tym przypadku ma świadomość że wadą tego systemu będzie kilka jednostek zewnętrznych na elewacji budynku, natomiast to jedyna wada takiego rozwiązania.
Poniżej w punktach opiszemy jakie będą plusy i minusy między systemami typu split a multisplit którym często możemy jedną jednostką obsłużyć wszystkie pomieszczenia w domu, natomiast z reguły takie rozwiązania są nieco droższe i posiadają kilka istotnych wad.
- split – prosta instalacja, najczęściej przez ścianę – oszczędność materiałów (przewodów freonowych, sterowniczych, koryt maskujących wraz z kątownikami, często demontażu podbitki czy innych towarzyszących barier stojących na drodze trasie prowadzonej do jednej jednostki zewnętrznej multisplit ), czy też roboczogodzin które doszły by przy realizacji dodatkowych omawianych prac.
- bezpieczeństwo i komfort – zakładając awarię systemu, dom w którym mamy system split 1+1 który uległ awarii np. w sypialni to w przypadku takim reszta domu dostarcza chłód bez zmian a otwarcie drzwi zawsze w pewnym stopniu wymusi ruch powietrza i pozwoli przeczekać czas naprawy w pomieszczeniu sypialni. Porównując jeśli awarii ulegnie agregat multisplit dom w całości zostaje odcięty od chłodu.
- estetyka i koszty – dom w którym nie przewidujemy poważnych remontów zarówno w środku jak i na zewnątrz przy wyborze systemu multisplit musimy przewidzieć sieć połączeń z punktu A do punktu B ( wszystkie instalacje z jednostek wewnętrznych powinne spotkać się w jednym miejscu przy jednostce zewnętrznej ), w takim przypadku estetyka to rzecz sporna ponieważ mając jednostkę zewnętrzną w wymarzonym miejscu tworzymy sieć koryt np. na elewacji budynku.
Analizując powyższe wiadomości nietrudno zgadnąć że koszty między jednym a drugim wyborem systemu z uwzględnieniem podobnych cen w ich zakupie będą się jednak różnić w końcowym rozrachunku.
Projekt i montaż klimatyzacji krok po kroku – dla domu jednorodzinnego jak powyżej
Projekt systemu klimatyzacji uwzględnił dobór w systemie split z wytycznymi Inwestora że wszystkie jednostki zewnętrzne powinny znajdować się na ścianach szczytowych tak aby strona frontowa oraz strona od ogrodu była wolna od urządzeń. Parter budynku nie przyniósł żadnych niespodzianek ponieważ wszystkie pomieszczenia posiadały dostęp do ścian zewnętrznych szczytowych
- Parter salon z aneksem kuchennym oraz holem 49m2, dwa duże podwójne okna balkonowe o ekspozycji południowej oraz zachodniej oraz dwa standardowe o ekspozycji zachodniej i północnej, okna dwuszybowe nie odbijające promieni słonecznych całość wyposażona w rolety zewnętrzne. Okna balkonowe oraz standardowe nie są osłonięte żadnym zadaszeniem typu taras więc promienie słoneczne ogrzewają bez przeszkód posadzkę. Klient przyjmuje do wiadomości że dobór urządzenia mobilizuje Go w upalne słoneczne dni do zasłaniania okien żaluzjami. Dobrano klimatyzator naścienny o mocy chłodniczej 5,3 KW
- Parter gabinet 14m2, jedno okno ekspozycja północna, jedno okno ekspozycja wschodnia, gabinet umiejscowiony w części domu najmniej narażone na promieniowanie słoneczne. Dobrano najmniejszy klimatyzator ścienny produkowany przez wybranego Producenta o mocy chłodniczej 2,5 KW
- Piętro pokój córki 15m2 oraz pokój syna 15m2, obydwa pokoje sąsiadujące bliźniaczej z jednym oknem o ekspozycji południowej brak okien dachowych, montaż jednostek wewnętrznych na ścianach szczytowych tak by uniknąć zbędnych mało estetycznych instalacji, w pokoju córki ze względu na narzucone miejsce montażu jednostki wewnętrznej Inwestor został poinformowany o dużym ryzyku przeciągu, klient przyjął sugestie i zdecydował się na przemeblowanie pokoje aby zniwelować odczucie przeciągu w miejscu najczęstszego przebywania domownika. Dobrano najmniejszy klimatyzator ścienny produkowany przez wybranego Producenta o mocy chłodniczej 2,5 KW
- Piętro sypialnia rodziców 22m2, okno o ekspozycji północnej oraz jedno okno dachowe o ekspozycji wschodniej, ze względów estetycznych wybrano klimatyzator typu konsola, wybrany typ dedykowany dla pomieszczeń ze skosami montowany w dolnej części ścian podobnie jak grzejniki, ich prawdziwe przeznaczenie to ściany kolankowe natomiast możliwość są niewyczerpalne, odczucie przeciągów w omawianych urządzeniach praktycznie nie istnieje ponieważ wyrzut schłodzonego powietrza następuje z dołu do góry po czy swobodnie grawitacyjnie opada w dół. Dla sypialni wystarczająca moc chłodnicza to 2,5 KW natomiast ze względu że Producent posiada w swojej ofercie urządzenia zaczynające się od mocy 3,5 KW takowe zostało zaproponowane. Na obronę możemy dodać iż w obecnych czasach sprężarki stosowane w urządzeniach są sprężarkami inwerterowymi z płynną regulacją pracy do tego mądre wysterowanie urządzenia z pozycji pilota i przewymiarowanie urządzenia nie będzie miało wpływu na jego użytkowanie.